Κυριακή, 12 Ιανουαρίου 2020 18:00

Προοδευτική Λάρυμνας-Γ.Σ. Ιτέας 77-70 για το πρωτάθλημα ανδρών Α΄ΕΣΚΑΣΕ. Οι δηλώσεις του Χρήστου Μωραϊτη για το χθεσινό αγώνα στη Λάρυμνα

γσ ανδρεσ

Η ανδρική μας ομάδα μπάσκετ, αντιμετώπισε χθες το απόγευμα στη Λάρυμνα την Προοδευτική και παρόλο που πάλεψε τον αγώνα μέχρι τέλους (προηγούνταν 5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα), ηττήθηκε τελικά με 77-70.

Ο κόουτς του Γ.Σ. Ιτέας Χρήστος Μωραΐτης σε δηλώσεις του για τον αγώνα με την Προοδευτική Λάρυμνας αναφέρθηκε μεταξύ άλλων, στις κακές επιλογές και στις 1/6 βολές που είχε η ομάδα του στο τέλος όταν πέρασε με 2 πόντους μπροστά. Ακόμα, τόνισε πως στα χρόνια που είναι προπονητής στην Ιτέα, η εβδομάδα που πέρασε ήταν η χειρότερη προπονητικά από ποσότητα και ποιότητα αθλητών λόγω πολύ σοβαρών αντικειμενικών προβλημάτων, όπως είπε.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Χρ. Μωραΐτη στο stereabasket.gr:

Καταρχάς να ευχηθώ σε όλο τον κόσμο καλή χρόνια με υγεία και προκοπή. Στα του αγώνα, ήταν ένα ματς με μεγάλες διακυμάνσεις στο σκορ και αρκετά ποιοτικό θα έλεγα. Ξέραμε ότι η Προοδευτική Λάρυμνας παίζει από εδώ και πέρα κάθε ματς σαν τελικό μιας και πλησιάζουμε στο τέλος του α’ γύρου. Εμείς λόγω πολύ σοβαρών-αντικειμενικών προβλημάτων, που δεν είναι του παρόντος να αναφέρω, δεν προετοιμαστήκαμε καθόλου για το συγκεκριμένο ματς. Όσα χρόνια είμαι προπονητής ήταν η χειρότερη προπονητική εβδομάδα και από πλευράς ποσότητας των αθλητών και από πλευράς ποιότητας των προπονήσεων! Το ματς ήταν αμφίρροπο μέχρι το 17’ και μέσα σε τρία λεπτά ήπιαμε θάλασσα και βρεθήκαμε στο -12!  Έγινε 5-6 φορές το ίδιο λάθος καρμπόν ο Μαλερδος στην επαναφορά κάτω από το καλάθι μας, μας έκλεβε την μπάλα και έβαζε καλάθι !!!) Στο β’ ημίχρονο η διαφορά πήγε στο -16 αλλά καταφέραμε να γυρίσουμε το ματς με μεγάλα σουτ (βάλαμε 4 τρίποντα στο δ’ δεκάλεπτο ) και να περάσουμε μπροστά 68-70 στο 35’. Στα τελευταία λεπτά είχαμε 1/6 βολές και κακές επιλογές ενώ η Προοδευτική Λαρυμνας είχε πιο καθαρό μυαλό. Γενικά είχαμε αρκετά φτηνά λάθη που μας πλήγωσαν πολύ καθώς και το γεγονός δεν εκμεταλλευτήκαμε σωστά τα 13 (!) επιθετικά ριμπάουντ που πήραμε . Ακολουθεί ένα δύσκολο ματς με την Μαλεσίνα και η νίκη είναι επιτακτική αν θέλουμε να παραμείνουμε ψηλά στην βαθμολογία. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για το μέγιστο της προσπάθειας τους κάτω από τις ιδιαίτερες συνθήκες την προηγούμενη εβδομάδα! Συγχαρητήρια για τη νίκη στην Λάρυμνα και στον φίλο μου Ανέστη Δαδιτσιο. Πολύ καλή η διαιτησία σε ένα ματς που κρίθηκε σε λεπτομέρειες”.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Τσάλας-Αρτσίτας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 45-33, 63-53, 77-70.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ (Δαδίτσιος): Ρουμελιώτης 4, Δάρρας 9, Ιωακείμ, 15 (2), Ρομπόκας, Σοροπάνης 14 (1), Καρατράντος, Κυριάκος, Παπακωνσταντίνου 11 (2), Μαλέρδος Μ. 24, Δαραμάρας, Μαλέρδος Χ.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Περδίκης, Κουτρόγιαννος, Παπαδημητρίου, Ντινόπουλος, Λύτρας 2, Αγγελόπουλος 8 (2), Ευθυμίου 7 (1), Δημητρίου 6, Σταύρου 37 (4), Τσιριπέρου, Μπαντελάς 10.