Παρασκευή, 08 Μαρτίου 2019 20:11

Πρωτάθλημα ανδρών Α΄ΕΣΚΑΣΕ: ΧΒΑ - Γ.Σ. Ιτέας 79-55

Σταύρου Τσιριπέρου

Οι Ακαδημίες Χαλκίδας (ΧΒΑ),  που δεν είναι τυχαία η θέση τους στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α΄ΕΣΚΑΣΕ, επικράτησαν σήμερα το απόγευμα του Γ.Σ. Ιτέας με 79-55. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στην Χαλκίδα και η ομάδα μας ομολογουμένως έπαιξε 3 δυνατά δεκάλεπτα κοντράροντας στα ίσα τον πανίσχυρο αντίπαλο, ενώ η τελική διαφορά των 24 πόντων διαμορφώθηκε στην τελευταία περίοδο όταν οι παίχτες της ΧΒΑ πέτυχαν ένα επιμέρους σκορ 23-7.

Ο Γ.Σ. Ιτέας με λύσεις σε άμυνα και επίθεση ήταν μπροστά στο σκορ κατά το 1ο δεκάλεπτο με σκορ 16-20, ενώ στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 38-29. Κατά το 3ο δεκάλεπτο του αγώνα η ΧΒΑ κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ με 56-48, ενώ κατά το τελευταίο δεκάλεπτο διαμορφώθηκε το 79-55 στο τέλος του αγώνα.

Μπορείτε να απολαύσετε πλούσιο φωτογραφικό υλικό από τον σημερινό αγώνα επιλέγοντας αυτόν τον σύνδεσμο.