Κυριακή, 13 Ιανουαρίου 2019 09:36

Α΄ΕΣΚΑΣΕ: Μεγάλη νίκη της ανδρικής ομάδας απέναντι στον Απόλλωνα Χαλκίδας με τελικό σκορ 76-74. Οι δηλώσεις του Χρήστου Μωραΐτη για τον αγώνα

γα

Μεγάλη νίκη πέτυχε χθες το απόγευμα η ανδρική μας ομάδα μπάσκετ με αντίπαλο την ομάδα του Απόλλωνα Χαλκίδας με το ταμπλό να δείχνει στο τέλος του αγώνα 76-74. Η ομάδα μας που αγωνίστηκε χωρίς τους Πράππα, Παπαδήμα και Ευθυμίου, αλλά για πρώτη φορά φέτος με τον Νάσο Ντινόπουλο,  κατάφερε με πολύ΄καλό παιχνίδι και την ευστοχία των παιχτών του στα τρίποντα να προηγηθεί στο ημίχρονο με σκορ 48-37. Παρά την απουσία βασικών παιχτών του ο Χρήστος Μωραΐτης, κατά την συνήθη πρακτική του έβαλε στο τερέν αρκετούς νεαρούς παίχτες προερχόμενους τόσο από την εφηβική ομάδα όσο και από την ομάδα των παίδων, ενώ από την άλλη μεριά ο Απόλλωνας πάλευε με μόλις 8 παίχτες στο ρόστερ του και τον Γιάννη Χαρατσή να παλεύει σχεδόν μόνος σου μέχρι το τέλος του παιχνιδιού για την ανατροπή. Χαρακτηριστικά, αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Χαρατσής που έχει μεγάλη εμπειρία από μεγαλύτερες κατηγορίες πέτυχε χθες περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του, καταγράφοντας στο φύλλο του αγώνα 40 πόντους!

Μπορείτε να διαβάσετε τι ακριβώς συνέβη χθες στο κλειστό γήπεδο της Ιτέας, στο δημοφιλές μπασκετικό portal stereabasket.gr επιλέγοντας αυτόν τον σύνδεσμο.

Διαβάστε παρακάτω τι ακριβώς δήλωσε ο προπονητής Χρήστος Μωραΐτης για τον χθεσινό αγώνα:

Ξεκινώντας να ευχηθώ σε όλο τον κόσμο χρόνια καλά με υγεία κι ευημερία .
Το ματς με τον Απόλλωνα Χαλκίδας ήταν κομβικής σημασίας για εμάς, πρώτον γιατί θέλουμε να προστατέψουμε την έδρα μας και δεύτερον γιατί έχουμε παραπλήσιους στόχους. Επιπλέον, είχαμε να αντιμετωπίσουμε την αγωνιστική απραξία ενός μηνός καθώς και αρκετές απουσίες (Ευθυμίου, Πράππας, Παπαδήμας) συν το ότι αλλά δυο παιδιά δεν προπονήθηκαν μέσα στην εβδομάδα λόγω ότι ήταν άρρωστοι.
Το ματς το χωρίζω στα δύο ημίχρονα όπως είναι: στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί στην επίθεση με 9/15 τρίποντα 17 ασίστ για 3 λάθη αλλά στο πίσω γήπεδο δίναμε δεύτερες επιθέσεις μέσω ριμπάουντ στον Απόλλωνα που μας στοίχιζαν μια μεγαλύτερη διαφορά .
Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανιστήκαμε αγνώριστοι προς το χειρότερο. Μόνο στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαμε 8 λάθη χωρίς κάποια ιδιαίτερη πίεση κακές συνεργασίες κακό διάβασμα κακό μπάσκετ. Τέτοια ματς πρέπει να τα καθαρίζεις στην έδρα σου αλλά πληρώνουμε και την απειρία αρκετών νεαρών. Την εμπειρία την κατακτάς μέρα με την μέρα και δεν αγοράζετε σε ένα βράδυ. Ο Απόλλων έβαλε πολύ μεγάλα σουτ με τον Χαρατσή στο τέλος και μπήκε στο ματς μας άγχωσε και μας καρδιοχτύπησε!
Γενικά θεωρώ πως κερδίσαμε δίκαια καθώς ήμασταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς.
Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Απόλλωνα (που δεν παράτησε ποτέ το ματς)και στο φίλο coach Γκλιάτη, είναι μια ομάδα που αποτελείται από έμπειρα περπατημένα στο γήπεδο παιδιά και του εύχομαι να πετύχει τους στόχους του.
Προσωπικά, θέλω να αφιερώσω τη νίκη σε δυο ανθρώπους της πόλης μου που έφυγαν άδικα και πρόωρα από τη ζωή. Στον πάτερ Δημήτριο Θεοφίλου που πραγματικά με βοήθησε πολύ στη ζωή μου και γενικά είχε έντονη παρουσία στα δρώμενα της πόλη μας και στον Μπάμπη Παπαδήμα έναν άνθρωπο έξω καρδιά κοινωνικό με πολύ χιούμορ που παρόλο που ήταν του ποδοσφαίρου είχε αγκαλιάσει την ομάδα μας εδώ και πολλά χρόνια. Τα παιδιά τους πρέπει να είναι πολύ υπερήφανα και για τους δύο…’.