Κυριακή, 02 Δεκεμβρίου 2018 17:41

Α΄ΕΣΚΑΣΕ: Επιστροφή στις νίκες για το Γυμναστικό Σύλλογο Ιτέας με αντίπαλο την Αναγέννηση Λαμίας και τελικό σκορ 83-69

Χρήστος Μωραΐτης

Η ομάδα καλαθοσφαίρισης ανδρών του Γ.Σ. Ιτέας, επέστρεψε αυτό το Σαββατοκύριακο στις επιτυχίες, κερδίζοντας το Σάββατο το απόγευμα στο κλειστό γήπεδο της Ιτέας την Αναγέννηση Λαμίας με τελικό σκορ 83-69. Η ομάδα μας με αυτόν τον τρόπο πέτυχε την 3η της νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Η Αναγέννηση Λαμίας ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε δύο φορές κατά το 1ο δεκάλεπτο με +9 πόντους για να κλείσει το 10λεπτο με 17-26. Στη συνέχεια βελτιωθήκαμε στην άμυνα και μπορέσουμε να πλησιάσουμε στον πόντο και κατ' αυτόν τον τρόπο, το ημίχρονο τελείωσε με 38-39.

Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες του Χρήστου Μωραΐτη πέτυχαν 7 τρίποντα και ξέφυγαν στο σκορ ακόμα και με +19 πόντους (73-54).

Η Αναγ. Λαμίας με επιμέρους 0-13 μείωσε σε 73-67. Εκεί, δύο καθοριστικά τρίποντα από τους Αγγελόπουλο και Δημητρίου έφεραν και πάλι τον Γ.Σ. Ιτέας σε θέση ισχύος για να επικρατήσουμε τελικά με 83-69.

Η ομάδα μας χθες έπαιξε χωρίς τον τιμωρημένο Γιάννη Γεωργαντά αλλά επανήλθε μετά από μεγάλη χρονική διάρκεια λόγω τραυματισμού ο Ευθυμίου.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας το ερχόμενο Σάββατο 8/12/2018 στο κλειστό γήπεδο της Αυλίδας με αντίπαλο τον Γ.Σ. Αυλίδας.