Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου 2017 07:25

Α' ΕΣΚΑΣΕ: Αναμέτρηση για γερά νεύρα η χθεσινή με τον Αίαντα Αυλίδας στο κλειστό γήπεδο της Ιτέας. Συγκλονιστική νίκη του Γ.Σ. Ιτέας με 81-80 μετά από 3 παρατάσεις και 55 λεπτά αγώνα!

IMG 20171209 180254

Συγκλονιστική νίκη του Γ.Σ. Ιτέας με 81-80 μετά από 3 παρατάσεις και 55 λεπτά αγώνα!

Αναμέτρηση για γερά νεύρα ήταν η χθεσινή της ανδρικής μας ομάδας μπάσκετ με αντίπαλο τον ισχυρό - όπως απέδειξε και στο γήπεδο -  Αίαντα Αυλίδας. Το αποτέλεσμα, μετά από έναν "μαραθώνιο" αγώνα με 55 συνολικά αγωνιστικά λεπτά (κανονική περίοδος και 3 πεντάλεπτες παρατάσεις) ήταν η συγκλονιστική νίκη του Γ.Σ. Ιτέας με 81-80 με χαριστική βολή του εντυπωσιακού και χθες Γιάννη Γεωργαντά που έβαλε τέλος στην αγωνία των παιχτών, προπονητών και φιλάθλων. Σημαντική, όπως φάνηκε, ήταν η απουσία του Χρήστου Κουτρόγιαννου απέναντι στην πιεστική άμυνα του Αίαντα. Πρόκειται για την 7η νίκη, μετρώντας μία μόλις ήττα, στο φετινό πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης Α΄ΕΣΚΑΣΕ, με την ομάδα μας να φιγουράρει στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος "παρέα" με τους ισοβαθμούντες Άρη Θήβας και Μαλεσίνα.

IMG 20171209 180305

Ο αγώνας ήταν καθηλωτικός, ειδικά από την τέταρτη περίοδο και μετά, δεδομένου ότι και στις 3 πρώτες περιόδους είχε το καθαρό προβάδισμα στο σκορ ο Αίαντας Αυλίδας, ο οποίος εχθές με την πολύ καλή εμφάνισή του, μέσα στην "καυτή" έδρα του Γυμναστικού Συλλόγου Ιτέας, όπου και οι πιο ισχυροί αντίπαλοι δεν περνούν τόσο εύκολα..., απέδειξε ότι η θέση που βρίσκεται στον βαθμολογικό πίνακα τον αδικεί.

sot risot 1

3

Εκτός από την καθοριστική βολή του Γεωργαντά στο τέλος της 3ης παράτασης που όρισε και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα 81-80, ειδική μνεία πρέπει να γίνει στα δύο καθοριστικά τρίποντα που πέτυχε ο Παπαθεοχάρης στα τελειώματα της κανονικής διάρκειας του ματς και έδωσε την ισοφάριση του σκορ με 60-60 στέλνοντας το ματς στην παράταση. Καθοριστικά τρίποντα έβαλε και ο Αγγελόπουλος κατά την διάρκεια των τριών  παρατάσεων που σε συνδυασμό με την καλύτερη απόδοση της ομάδας μας σε αυτά τα 15 λεπτά που διήρκεσαν οι παρατάσεις, μας έδωσαν το ροζ φύλλο του αγώνα και τους πολυπόθητους 2 βαθμούς της νίκης. Αξίζει να σημειωθεί η τιτάνια προσπάθεια όλων των παιχτών μας, ο καθένας με τον τρόπο του και από το πόστο που του είχε ανατεθεί από τους προπονητές της ομάδας, ώστε να καταφέρουν να "γυρίσουν" το ματς εκεί που όλα φαίνονταν ότι είχαν χαθεί  απέναντι σε έναν Αίαντα που ήξερε τι ήθελε μέσα στο γήπεδο και με "εχθρό" την κούραση που ήταν απόρροια των συνολικά 55 αγωνιστικών λεπτών του αγώνα με τις 3 παρατάσεις...Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι όλοι στο γήπεδο παρακολουθούσαν όρθιοι, με κομμένη την ανάσα την εξέλιξη του αγώνα. Ήταν ένα ματς πραγματικό θρίλερ μέχρι και το τέλος!

Μωραΐτης

Δείτε τι δήλωσε ο προπονητής της ομάδας μας Χρήστος Μωραΐτης στο δημοφιλές αθλητικό portal eviabasket.gr:

‘Είμαστε μια ομάδα που στηρίζεται αποκλειστικά στην προπόνηση μέσα στην εβδομάδα. Την εβδομάδα που μας πέρασε λοιπόν, δεν δουλέψαμε όπως τις προηγούμενες και είχα πολλές απουσίες για διάφορους λόγους. Σε όλο αυτό προστέθηκε και η ξαφνική απουσία του Κουτρόγιαννου, ενός παιδιού με σημαντικό ρόλο στην ομάδα, που παίζει κάθετα και θα ήταν πολύ απαραίτητος απέναντι στην πιεστική άμυνα του Αίαντα.
Ενός Αίαντα, που ήταν πολύ καλύτερος σε όλο το ματς έλεγχε το ρυθμό και πατούσε πολύ καλύτερα από εμάς. Εμείς κάναμε παρά πολλά τακτικά λάθη στην άμυνα μας λόγω έλλειψης προπόνησης και στην επίθεση δεν διαβάζαμε τις αλλαγές του Αίαντα.
Αναγκαστήκαμε να πάμε σε αλλαγές στα σκριν μακριά από την μπάλα κάτι που δεν συνηθίζουμε ώστε να μαρκάρουμε τους σουτέρ του αντιπάλου. Είχαμε 27% στο τρίποντο στην έδρα μας κι αυτό εξαιτίας ότι ο αντίπαλος ήταν διαβασμένος. Το ματς όπως πήγαινε για να το γυρίσουμε έπρεπε να βάλουμε ένα-δυο σουτ για να βάλουμε και τον κόσμο στην εξίσωση. Την σπίθα την άναψε ο Παπαθεοχάρης και ο Αγγελόπουλος που έβαλαν τρίποντα που θέλουν μεγάλη προσωπικότητα κι αυτοπεποίθηση για να μπουν. Στις παρατάσεις όποιος κι αν κέρδιζε θα ήταν δίκαιο μιας όλα θα κρίνονταν σε μια λεπτομέρεια.
Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά γιατί με εκπλήσσουν ευχάριστα μιας και κάθε βδομάδα έχουμε διαφορετικό πρωταγωνιστή.
Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα η οποία ήταν εξαιρετική, διαβασμένη και είχε πλάνο. Είναι μια ομάδα δυσκολοκατάβλητη που δεν τα παρατά ποτέ.
Για εμάς ελπίζω να μας γίνει μάθημα η προηγούμενη εβδομάδα και να προετοιμαστούμε κατάλληλα για το παιχνίδι με τον Σύλλα στην Αιδηψό. Προτείνω σε όλους, να μας παίξουν και στο στοίχημα πως θα παίξουμε παράταση!’.

αποτελέσματα

βαθμολογία ομάδων

ΣΚΟΡΕΡΣ2

επόμενοι αγώνες

Δες όλα τα μέχρι στιγμής  αποτελέσματα του πρωταθλήματος Α΄ΕΣΚΑΣΕ, αλλά και τους επόμενους αγώνες της Α΄ΦΑΣΗΣ

πατώντας ΕΔΩ>>

Το ροζ φύλλο του χθεσινού αγώνα:

Διαιτητές: Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-18, 29-35, 45-54, 60-60 (κανονική διάρκεια αγώνα), 68-68 (α’ παράταση), 75-75 (β’ παράταση), 81-80 (γ’παρατ-τελικό αποτέλεσμα).

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 10, Παπαθεοχάρης 6 (2), Μπαντελάς 12, Γεωργαντάς 23, Κοντογιάννης 4, Αγγελόπουλος 14 (4), Πράππας 3 (1), Ευθυμίου, Παπαδήμας 7, Δημητρίου, Λύτρας, Σκούρας 2.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης): Πολίτης, Αργυρίου 19 (4), Μαλισιόβας 9, Σπύρου, Παπαχαραλάμπους, Μπαλτάς, Τσιώλης 17 (1), Βασιλείου 4, Κωνσταντούρας 26 (1), Κεραμάρης 4, Κόφφας.