Κυριακή, 12 Νοεμβρίου 2017 05:06

Α΄ΕΣΚΑΣΕ: Μεγάλη εντός έδρας νίκη απέναντι στη Μαλεσίνα με 80-77

ΑΡΧΙΚΗ PHOTOΠολύ σημαντική νίκη πέτυχε χθες η ανδρική ομάδα του Γυμναστικού Συλλόγου Ιτέας, απέναντι στην πρωτοπόρο μέχρι και την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ΕΣΚΑΣΕ Αναγέννηση Μαλεσίνας. Η ομάδα μας κέρδισε μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα και μετά από παράταση την Μαλεσίνα με τελικό σκορ 80-77 και εξασφάλισε 4 νίκες και μία μόλις ήττα στην Λιβαδειά στις 5 πρώτες αγωνιστικές της Α΄φάσης του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας ήταν πολύ ανώτερη αγωνιστικά στο πρώτο ημίχρονο,  με τη διαφορά σε αυτό το διάστημα να φτάνει μέχρι και στους 14 πόντους. Στο 3ο δεκάλεπτο του αγώνα, η Μαλεσίνα μείωσε τη διαφορά στους 4 πόντους αλλά και πάλι προς το τέλος η ομάδα μας ξέφυγε με +9 πόντους (55-46). Στο τελευταίο 10λεπτο το ματς πήγε στον πόντο και το τελικό σκορ της κανονικής περιόδου ήταν ισοπαλία 69-69. Στην παράταση του αγώνα παρόλο που είχαμε τον Γεωργαντά με τραυματισμό στο μάτι και την αστοχία στις βολές να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για την υπέρ μας έκβαση του αγώνα,  πάραυτα ο Γιώργος Παγώνης με 1/2 βολές στα 3′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έγραψε το 80-77 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του συγκλονιστικού ντέρμπι.

Μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά για την έκβαση του αγώνα στο eviabasket.gr.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ

Το κλειστό γήπεδο της Ιτέας ήταν κατάμεστο από κόσμο και αξίζει να σημειώσουμε μεταξύ των άλλων και την παρουσία παιχτών και μελών της Διοίκησης του Αστέρα Ιτέας,  τους οποίους και ευχαριστούμε θερμά για την ενίσχυση και υποστήριξή τους!

Σήμερα Κυριακή η εφηβική μας ομάδα αγωνίζεται στην Άμφισσα με αντίπαλο τον Μάκαρο. Περιμένουμε τους φιλάθλους μας να στηρίξουν τους εφήβους μας στο τοπικό ντέρμπι με την Άμφισσα, στα πλαίσια του Δ΄ομίλου του πρωταθλήματος της Ένωσης.

Δείτε το ροζ φύλλο του αγώνα:

Διαιτητές: Ντάνος-Χουγιάζος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 42-30, 55-46, 69-69 (καν.διάρκεια), 80-77 (τελ.αποτελ.).

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 7, Παπαθεοχάρης 4 (1), Μπαντελάς 3, Γεωργαντάς 17, Παπαδρόσος, Αγγελόπουλος 14 (3), Πράππας 7 (2), Ευθυμίου 18 (3), Παπαδήμας 6, Δημητρίου, Κουτρόγιαννος 4, Μούκας.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Τούντας, Ξετρίχης 1, Βίγγος, Χαρατσής Ι. 31 (2), Ψωρομίτας 2, Συριστατίδης 19, Θεοφανόπουλος 8, Ζουμπόπουλος, Κοτσιομίτας, Κατσαγάνης 15, Μάκος.