Κυριακή, 29 Ιανουαρίου 2017 07:45

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 77-53 στα πλαίσια του πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης της Α' ΕΣΚΑΣΕ. "Χρειαζόμαστε επειγόντως μια καλή εμφάνιση" δήλωσε ο Χρήστος Μωραΐτης

ΓΣΙΤΕΑΣ 2017ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 77-53 στα πλαίσια του πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης της Α' ΕΣΚΑΣΕ. Δυστυχώς η ομάδα μας δεν τα κατάφερε μέσα στην Χαλκίδα απέναντι σε μια ομάδα που ήξερε τι ήθελε μέσα στο γήπεδο και πάνω απ' όλα ήθελε να πάρει την ρεβάνς για την ήττα της μέσα στην Ιτέα. Το μοναδικό κέρδος από αυτό τον αγώνα είναι ότι η ομάδα μας διατήρησε την διαφορά του πρώτου γύρου σε πιθανές ισοβαθμίες...

Η ομάδα της ΑΓΕΧ ήταν πολύ καλή ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ανέβασε τη διαφορά στο σκορ φτάνοντας στο τελικό 77-53. Στο ημίχρονο η ομάδα του Βελισσαράκου ήταν μπροστά στο σκορ με 41-37.

Ο κόουτς του Γ.Σ.Ιτέας Χρήστος Μωραϊτης σε δηλώσεις του στο δημοφιλές μπασκετικό portal eviabasket.gr, έδωσε συγχαρητήρια στην ΑΓΕΧ για τη δίκαιη νίκη της όπως είπε, στάθηκε στα πολλά χαμένα ριμπάουντ του Β' ημιχρόνου, ενώ τόνισε πως η ομάδα χρειάζεται μια καλή εμφάνιση και μια μεγάλη νίκη γιατί έχει εγκλωβιστεί ψυχολογικά.

Δείτε παρακάτω τι ακριβώς δήλωσε στο eviabasket.gr:

Συγχαρητήρια για την επιβλητική και δίκαιη νίκη της ΑΓΕΧ. Είχαμε διάθεση και ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο όχι όμως ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο που όσο περνούσε η ώρα καταρέαμε! Νομίζω ότι καθοριστικός παράγοντας ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ της ΑΓΕΧ όπου μας έκαναν την μεγάλη ζημιά και τα πολλά τακτικά λάθη που κάναμε πάνω σε αυτά που είχαμε σχεδιάσει!

Εμείς είναι προφανές ότι έχουμε χαλαρώσει υποσυνείδητα (πολύ κακώς) μετά τον εντυπωσιακό πρώτο γύρο και παιδιά που μας τράβηξαν στην αρχή του πρωταθλήματος είναι εκτός φόρμας για διάφορους λόγους. Χρειαζόμαστε επειγόντως μια καλή εμφάνιση και ένα θετικό αποτέλεσμα γιατί έχουμε εγκλωβιστεί ψυχολογικά και πρέπει να ανακάμψουμε…Ο μόνος δρόμος για να γίνει αυτό είναι της προπόνησης και της δουλειάς”.

Δείτε παρακάτω το φύλλο του αγώνα:

Διαιτητές: Χαϊνά-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 20-23, 19-10, 19-6.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Χαρατσής 16 (2), Σταμέλος, Μακρύγιαννης 9 (1), Μάμαλης, Αργυρίου 8, Σιδερίδης 11 (1), Φωτητζόγλου 19, Βελισσαράκος 12 (2), Κανάκης 2, Στεφανίδης.

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης, Παπαθεοχάρης 5 (1), Μπαντελάς 10, Ντινόπουλος 2, Κοντογιάννης, Αγγελόπουλος 11 (2), Πράππας 3 (1), Ευθυμίου 9, Πετράκος, Γεωργαντάς 12.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα, τους αγώνες της επόμενης αγωνιστικής καθώς και την βαθμολογία των ομάδων: