Κυριακή, 23 Οκτωβρίου 2016 10:56

Διαβάστε τι δήλωσε ο προπονητής του Γ.Σ. Ιτέας Χρήστος Μωραΐτης, αλλά και ο προπονητής της Παναγίτσας για τον χθεσινό αγώνα

ΓΣΔιαβάστε παρακάτω  τι δήλωσε ο προπονητής του Γ.Σ. Ιτέας Χρήστος Μωραΐτης, καθώς και ο προπονητής της Παναγίτσας Μιχαήλ στο γνωστό  - στο αθλητικό κοινό  - portal eviabasket.gr σχετικά με τον χθεσινό αγώνα Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 73-63 (Διαβάστε εδώ για την σημαντική νίκη του Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ στον χθεσινό αγώνα της Α' ΕΣΚΑΣΕ)

Χρ. Μωραΐτης - ΓΣ ΙΤΕΑΣ:

Ήταν ένα εύκολο ματς για εμάς με το σκεπτικό ότι η νίκη απέναντι στην Παναγίτσα δεν ήταν στα “πρέπει” της φετινής χρονιάς. Είπαμε να παίξουμε χωρίς άγχος, να ευχαριστηθούμε το μπάσκετ και να διεκδικήσουμε ότι μας αναλογεί. Στο πρώτο ημίχρονο αγγίξαμε το τέλειο στο παιχνίδι μας, αλλά ήξερα πως ήταν αδύνατο να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό απέναντι στην Παναγίτσα για 40′.

Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη μεγάλη τους προσπάθεια. Εμείς, ήδη από χθες το βράδυ σκεφτόμαστε το επόμενο παιχνίδι με αντίπαλο την ΑΓΕΧ. Πρέπει να έχουμε σωστή διαχείριση από εδώ και στο εξής γιατί έχουμε νεαρά παιδιά στην ομάδα που δεν πρέπει να πάρουν τα μυαλά τους αέρα. Δεν γίναμε ξαφνικά ούτε Σχηματάρι, ούτε Παναγίτσα. Συγχαρητήρια και στην Παναγίτσα που έχει πολύ καλό υλικό και εύχομαι στην ομάδα της Χαλκίδας στο τέλος να πετύχει τους στόχους της”.

Παν. Μιχαήλ - Παναγίτσα:

Ήταν ένα κακό παιχνίδι από τη μεριά μας ιδίως στο πρώτο ημίχρονο όταν και δεχθήκαμε 47 πόντους. με αυτό το σκορ ήταν πολύ δύσκολο να φέρουμε τα πάνω-κάτω και να κερδίσουμε μέσα σε  μια πολύ δύσκολη έδρα και απέναντι σε μια πολύ καλά δουλεμένη ομάδα που ήξερε τι ήθελε πάνω στο παρκέ.

Παρ” όλα αυτά στο β” ημίχρονο αντιδράσαμε, βγάλαμε ενέργεια αλλά κάποιες συγκυρίες από ορισμένα φάουλ που μας δόθηκαν αλλά και κάποιες δικές μας άσχημες επιλογές δεν μας επέτρεψαν να “κλέψουμε” τον αγώνα. Δεν αξίζαμε τη νίκη, η Ιτέα ήταν καλύτερη κέρδισε δίκαια και τις αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Το μυαλό μας τώρα είναι στο ντέρμπι του Σαββάτου με το Σχηματάρι που πρέπει να παρουσιαστούμε σαφώς καλύτεροι απ” ότι χθες. Θέλω επίσης να ευχαριστήσω την Ιτέα για την άψογη φιλοξενία και να τους ευχηθώ καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα της Α” κατηγορίας”.

Πηγή: Eviabasket.gr